سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۳۹۹ شنبه ۲۱ تير
1399/03/20
تلخ و شیرین های مامایی؛ حرفه ای در پیوند با فرداهای روشن

پنجم می، در سراسر دنیا به نام روز ماما نامگذاری شده و سال هاست این روز به این مناسبت جشن گرفته می شود، اما گرامیداشت این مناسبت سلامت امسال به نحوی ویژه در تمامی کشورها برگزار شد، ویروس کرونا، ماماها را نیز به نحو گسترده ای درگیر خود کرده بود و حفظ سلامت مادران باردار به عنوان یکی از گروه های پرخطر، اکنون مسوولیت سنگینی را بر عهده جامعه مامایی نهاده است.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به مناسبت روز جهانی ماما و در پاسداشت خدمات ماماهای سپیدپوشی که همواره پیام آور مهربانی بوده اند، به سراغ ماماهای نمونه ای رفتیم که توانسته اند علاوه بر استان در سطح کشور نیز نام آور شوند، ماماهایی که این روزها با جانفشانی بیش از همیشه در کنار مادران هستند.

 

خدمت عاشقانه بر بالین مادران باردار مبتلا به کروناویروس

«محبوبه عباسی فر» با 17 سال سابقه خدمت در حوزه مامایی و مسوول درمانگاه حضرت زینب(س)، از ماماهای نمونه استان است که از میان بیش از هزار مامای شاغل در حوزه درمان فارس، برگزیده شده و در سطح کشوری نیز به عنوان مامای نمونه معرفی شده است.

او این روزها مسوولیت دشواری بر عهده دارد که برای همیشه ماندگار است؛ این مامای نمونه کشوری که طی 17 سال خدمت خود در مراکز بسیاری نظیر بیمارستان حافظ، بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) کازرون، بیمارستان مادر و کودک شوشتری و بیمارستان حضرت زینب(س) حضور داشته، به مدد این تجربه و با علاقه ای که برای خدمت در این روزهای سخت داشته، مسوولیت بلوک زایمان بیمارستان شهید دکتر فقیهی برای پذیرش مادران مبتلا و مشکوک به کروناویروس به او واگذار شد.

عباسی فر می گوید از ابتدای شیوع این بیماری که به ویژه در شمال ایران با شدت بیشتری اپیدمی شد، مشتاق اعزام به آن منطقه بود و با آغاز به کار این بلوک زایمانی ویژه در بیمارستان شهید دکتر فقیهی، توانست اینگونه اشتیاق خود را به کمک در خط مقدم مبارزه با کرونا، عملی سازد.

او طی هفته های اخیر، روزها و شب های سختی را با نوبت های کاری طولانی پشت سر گذاشته، اما خود معتقد است: اگرچه خدمت در خط مقدم مبارزه با کرونا، با پوشش سنگینی که به نام «فضایی» معروف است، دشواری های خاص خود را دارد و این روزها با خستگی فراوان به کنار خانواده هایمان بازمی گشتیم، اما هر روزمان را در محل کار و بر بالین مادران باردار، با انرژی و عشق فراوان آغاز می کنیم که حس بسیار خوبی برای ما به همراه دارد.

عباسی فر می افزاید: با توجه به شرایط سختی که مادران باردار مبتلا به کروناویروس از نظر روحی داشتند، در کنار کار درمانی، می کوشیدیم با آنان از لحاظ عاطفی ارتباط برقرار کرده و بتوانیم پشتیبان آنان باشیم. این روزها شاهد بیتابی سخت مادران برای نوزادانشان بودیم و سعی می کردیم با حمایت عاطفی، همه گونه در کنارشان باشیم تا این روزهای سخت را با آرامش بیشتری پشت سر بگذارند.

این مامای نمونه کشوری در ادامه از آشنایی با بیمارانی در این مدت می گوید که دچار تنگنای مالی بوده اند و زمینه ای برای جلب حمایت مالی از خانواده های آنان به کمک اطرافیان و کمیته امداد امام خمینی(ره) فراهم شده؛ او خداوند را شاکر است که در کنار توفیق خدمت درمانی به بیماران، در این مسیر نیز قرار گرفته است.

او در ادامه حضور در این بلوک زایمانی را تجربه ای ارزشمند می داند و زمینه ای برای آشنایی با مجموعه پزشکی مرکز آموزشی درمانی شهید دکتر فقیهی که به گفته او در این ایام، همکاری بسیار خوبی با مجموعه این بلوک زایمانی داشته اند.

مامایی؛ از نگرانی مدیریت سلامت همزمان مادر و جنین تا شیرینی های تولد نوزاد

دکتر «پروین یداللهی» دیگر مامای نمونه کشور از حوزه آموزشی استان فارس که به این مناسبت با او گفت و گو کردیم.

 

این استاد مامایی و دارای مدرک دکترای این رشته، با افتخار از رشته ای می گوید که به اعتقاد او اهمیت بالایی در میان رشته های حوزه پزشکی دارد.

دکتر یداللهی معتقد است ماماها در هر جایگاهی که باشند شایسته هستند و با جان و عشق خدمت می کنند و سختی های این رشته را پذیرا هستند.

او تولد یک نوزاد را تحولی در زندگی مادر می داند که به نوعی زندگی جدیدی را برای مادر رقم می زند و از سویی دیگر برای ماماها، درک این تجربه از نزدیک، یک افتخار است. مراقبت همزمان از جان دو نفر و مدیریت صحیح این فرآیند، اگرچه مسوولیت پراسترسی است، اما شیرینی دلچسبی برای ماما به همراه دارد. همچنین چند جانبه بودن گروه های هدف خدمات مامایی شامل دوره های مختلف بانوان از نوجوانی، ازدواج، بارداری، زایمان و حتی تا دوران یائسگی از جمله دیگر مسایل خدمت در حوزه مامایی است.

این مدرس رشته مامایی در خصوص سال های حضور خود در این حوزه می گوید: پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی مامایی، در شهرستان برازجان، در حیطه بالینی مشغول به کار شدم که با توجه به حجم بالای کار در حوزه مامایی انی شهرستان، تجربه خوبی بود؛ سپس تحصیلاتم را در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و ضمن خدمت در حوزه بالینی، تدریس در دانشگاه های استان فارس را نیز آغاز کردم، با ادامه تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه تهران و همچنین فعالیت در حوزه بالینی، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شدم که افتخاری برای من است که در کنار اساتید بسیار خوب این حوزه، از تجارب آنان بهره مند می شوم.

دکتر یداللهی با اشاره به تلاش های سه حوزه بهداشت، درمان و آموزش مامایی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای بهبود جایگاه این رشته و توسعه خدمات مامایی در استان، می افزاید: به عنوان مدرس این رشته همواره تلاش کرده ام با محوریت توجه به سلامت مادران، که در کنار احیای موفق این رشته، امیدبخش جوانانی باشم که اغلب با رتبه های خوب و علاقه، وارد این رشته می شوند.

او ادامه داد: تقویت حمایت ها از توسعه بسترهای این رشته و بهره مندی از توانمندی دانش آموختگان، می تواند گام بسیار موثری به سوی افزایش سلامت مادران و نوزادان باشد. چرا که در حال حاضر برخی از دانش آموختگان این رشته در حوزه های خارج از مامایی و به عنوان مراقب سلامت فعالیت دارند. همچنین حمایت های بیمه ای از خدمات این حوزه می تواند نقش موثری در بهبود فرآیندها ایفا کند.

این استاد رشته مامایی، دغدغه وزارت بهداشت و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه زایمان ایمن را بستر مناسب دیگری برای تقویت این رشته می داند که می تواند منجر به ایجاد تجارب ایمن و خوشایند زایمان برای مادران شود.

دکتر یداللهی همچنین به توانمندی و امکانات خوب مراکز درمانی دولتی در زمینه زایمان های ایمن اشاره کرد که توجه به این موضوع و تقویت آن می تواند منافع بسیاری به همراه داشته باشد.

او ضمن قدردانی از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اداره مامایی، همچنین به فعالیت انجمن علمی مامایی، به عنوان بستر دیگری برای توسعه جایگاه این رشته اشاره کرد که با برگزاری دوره های آموزشی و توانمندسازی دانش آموختگان، در حال انجام است.

از آگاهی بخشی به مادران تا اشک شوق ماما

«ناهید تحیری» مامای نمونه حوزه بهداشت استان فارس است که به عنوان مامای نمونه کشور نیز برگزیده شده است، او با بیش از 28 سال سابقه در حوزه درمان و به ویژه خدمت در مراکز تسهیلات زایمانی و مراکز بهداشتی درمانی، اکنون به عنوان کارشناس مسوول برنامه مراقبت از مادران باردار مرکز بهداشت شهدای انقلاب فعال است.

این مامای نمونه، حرفه مامایی را نویدبخش فرداهای بهتر با تولید نسل های سالم تر می داند و به ویژه بر اهمیت آموزش به مادران در این زمینه تاکید می کند.

 

همین نگاه او به این موضوع است که برای او سال ها تجربه حضور در بخش بهداشت مامایی را به همراه داشته و می گوید: با ارائه آموزش از مراحل پیش از بارداری تا پس از زایمان، مادر به صورت کامل با شرایط آشنا می شود و آمادگی می یابد؛ همین امر در کاهش ترس و نگرانی مادران نسبت به فرآیند زایمان و حتی پس از زایمان، نقش موثری داشته و موجب ترویج زایمان طبیعی در جامعه می شود.

تحیری می افزاید: مهم ترین تلاش من و همکارانم در دوره های آموزشی که برای مادران باردار هفته های بیستم تا سی و هفتم بارداری و در هشت جلسه برگزار می کنیم، این است که مادران نسبت به توانایی های جسمی خود آگاهی یافته و بدانند چطور زایمان طبیعی را هدایت کنند. این تلاش ها به کمک آموزش مهارت هایی نظیر تن آرامی، ماساژ و تنفس صحیح و با ارائه فیلم آموزشی و آموزش عملی انجام می شود تا مادر بیاموزد چگونه تحمل خود را افزایش دهد.

او همچنین مراقبت از مادران باردار پرخطر را دیگر حیطه مهم مسوولیت ماماهای حوزه بهداشت استان می داند که با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال انجام است و در این زمینه گروه هایی تشکیل شده تا کار پیگیری سلامت مادران به صورت منظم انجام شود و خدمات لازم در بهترین زمان به مادر ارائه شود.

این مامای نمونه استان و کشور، مامایی را حرفه ای شیرین می داند و معتقد است: با نخستین حرکات جنین، حس مادری شکل می گیرد و پس از 9 ماه تحمل درد و رنج، مادر برای تولد نوزاد خود ابتدا به خداوند و سپس به دستان توانمند ماما امید دارد، بنابراین ماما باید به نحوی مادر را در این فرآیند همراهی کند که او بتواند این شرایط را به بهترین شیوه طی کند و پس از تحمل درد و رنج مادر، نخستین گریه نوزاد در هنگام تولد، اشک شوق به چشمان ماما می آورد.

تحیری با بیان یکی از خاطرات دوران خدمت خود، به مادری از افاغنه اشاره می کند که موعد زایمان او فرا رسیده و به مرکز تسهیلات زایمانی که او در آن شاغل بوده مراجعه می کند، با وجود دشواری این زایمان و شرایط نامساعد نوزاد و با توجه به نبود زمان کافی برای اعزام به زایشگاه بیمارستانی، این مامای فداکار با توکل بر خداوند مهربان، این ریسک را پذیرفته و نوزاد این مادر را به سلامت به دنیا می آورد.

مامایی، از شیرین ترین حرفه های پزشکی است که با اشک و لبخند توامان عجین است؛ ماماهای استان فارس نیز همواره توانسته اند از پیشتازان موفق این عرصه در کشور باشند، به مناسبت این روز جهانی و در حالی که بسیاری از ماماهای ما در خط مقدم مبارزه با کروناویروس، در این روزها شرایط دشواری را سپری می کنند، قدردان خدمات آنانیم./101

پایان خبر

تعداد بازدید:
566
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:6
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal